Antoníčky a jejich dopad na chod FVE

Co je vlastně antoníček?

 

Ve slangu elektrotechniků se nevyhovujícím jističům z hlediska předpisů a bezpečnostních norem říká tzv. antoníček. Jako laik asi jen těžko dokážete odhadnout, zda náhodou nějaká takový nemáte doma. 

Nebojte se, právě několika nejběžnějším se dnes budeme věnovat a řekneme si, proč vlastně byly označeny jako nevyhovující. Zejména při zvažování koupě fotovoltaické elektrárny je záhodno vědět, zda jistič nemůže být překážkou, kterou bude nutné odstranit.

eaton_jistic
tools-g9774978ae_1920

Potenciální dopady

 

Možná rizika, která může antoníček představovat pro vaši fotovoltaickou elektrárnu mohou být vskutku zásadní. Jeden z možných vlivů je snížení výkonu elektrárny, jelikož jistič jednoduše nebude stavěn na tak velký elektrický obvod, jaký FVE bude vyžadovat. 

Dalším možným projevem nevyhovujícího jističe můžou být náhlé výpadky nejen elektrárny. Pokud zrovna nejste v domácnosti, může takový výpadek napáchat mnoho nezdarů od nevypraného prádla až po přerušení vytápění či dokonce zastavení ohřevu vody. Takovýmto důsledkům je záhodno vyhnout se jak jen je to možné, přeci jen jde o vaše spotřebiče a celkové pohodlí.

Není určitě třeba zmiňovat, že přetížený slabý jistič je také, mimo jiné, vysoce problematickým z hlediska požární bezpečnosti. Pokud máte jakékoliv obavy, je vhodné nechat si jistič pro jistotu zkontrolovat.

 

Na jaké typy si dát pozor?

 

Na základě vyjádření Skupiny ČEZ, můžeme rozhodně zařadit mezi přinejmenším problematické jističe produkty řady PL7 a PXL výrobců Eaton Industries a pod něj spadajícího koncernu Moeller, stejně jako řadu BM018 vyrobenou společností Schrack Technik. Uváděnými důvody jsou zejména zavádějící barevnost, vyměnitelnost některých součástí a vypínací charakteristika těchto jističů.

V případě jakýchkoliv pochybností o jističi neváhejte využít kontaktní formulář níže, milerádi vám o antoníčcích poskytneme bližší informace a poradíme.

50443743
ZPĚT K MAGAZÍNU