Připojení FVE ke stávajícímu odběrnému místu v distribuční síti

K čemu mi může FVE vlastně sloužit?

Zvažujete-li koupi fotovoltaické elektrárny, je potřeba zamyslet se, k jakému účelu bude tato vaše investice primárně sloužit. Máte totiž hned několik možností, k čemu FVE využít.

Asi nejzřejmějším důvodem je úspora nákladů na energie. Je však nutné rozhodnout se, do jaké míry chcete omezit čerpání z distribuční soustavy - můžete si totiž pořídit jen několik panelů na ulehčenou, ale také pokrýt velkou část svojí střechy tak, že vám někdy může solární elektrárna vyrábět dokonce více energie, než vlastně využijete. Na takto velkou elektrárnu je však nutné získat povolení právě od distribuční společnosti, která může vaši žádost ale i zamítnout. Nejčastějším důvodem pro zamítnutí je většinou nevyhovující stav sítě, která by nápor FVE nezvládla.

house-g566a062f1_1920
ESSEVC-scaled

Další nabíječka - tentokrát však v garáži

V poslední době se také čím dál více otevírá otázka udržitelnosti a ekologie. Jistojistě jste zaznamenali, že i Evropská komise již podniká kroky v této problematice. Velký poprask se pak strhl kolem elektromobilů. Asi si říkáte, proč jsme se najednou dostali od elektráren k autům? 

Důvod je velmi prostý - pokud totiž vlastníte či zvažujete koupi elektromobilu, může vám vlastní FVE přijít vhod i tím, že přebytečnou energii můžete využít k nabíjení vozu přímo u vás doma prostřednictvím tzv. wallboxu, takže se už nebudete muset trmácet k pumpě, kde pak strávíte věky. Pohodlí vlastního domova se zkrátka nic nevyrovná, navíc se nemusíte v bezpečí garáže o vůz jakkoliv starat.

Distribuční síť

Přebytečná energie lze ale i zpeněžit, a to tak, že svojí elektrárnu necháte připojit do distribuční sítě. Pro připojení je třeba ale podat žádost a splňovat určité požadavky, ale určitě se ohledně jakýchkoliv dotazů neváhejte zeptat nějaké firmy.

Budete potřebovat spostu technikálií týkajících se samotné elektrárny, jako jsou umístění, typ, popis, podrobnosti o provozu FVE, ale i dosahovat požadovaného rezervovaného výkonu či schéma (zpravidla jednopólové). Souhlas vlastníka nemovitosti je také nezbytný. Někdy se stává, že vás distribuční firma bude kontaktovat ohledně projektové dokumentace a harmonogramu výstavby FVE, jelikož tato žádost se zpravidla podává ještě před samotnou instalací elektrárny tak, aby při provedení mohlo být zapojeno vše hned najednou.

Zapojení vždy provádějí pouze odborníci tak, aby vše bylo zcela v pořádku a v souladu s předpisy a bezpečnostními pokyny. Posledním krokem pak bývá výměna elektroměru za zcela nový, ale výměna bývá už vykomunikovávána přímo s distribuční firmou.

money-g8f43ebfd8_1920
ZPĚT K MAGAZÍNU